Guimarães


Home

Call for Papers

Call for Workshops

Programme

Important Deadlines

Accepted Papers

Workshops

Committee

Keynote Speakers

AGILE Grant Programme

Registration

Tourism info

Travel info

Accommodation

About AGILE

Contact




































AGILE 2010

The 13th AGILE International Conference on Geographic Information Science.


Detailed programme


Monday, May 10th

14:00 - 16:00 Registration Workshop (*)
16:00 - 16:30 Coffee Break
16:30 - 18:00 Registration Workshop (*)

       * Workshop on Geospatial Visual Analytics: Focus on Time



Tuesday, May 11th

09:00 - 10:30 Registration Workshops
10:30 - 11:00 Coffee Break
11:00 - 12:30 Registration Workshops
12:30 - 14:00 Lunch
14:00 - 16:30 Registration Workshops
16:00 - 16:30 Coffee Break
16:30 - 18:00 Registration Workshops
19:00 - 20:30 Welcome Reception


Wednesday, May 12th

08:30 - 09:30 Registration
09:30 - 10:00 Opening
10:00 - 11:00 Keynote Session: Michael Batty
11:00 - 11:30 Coffee Break
11:30 - 13:00 Parallel Sessions

SESSION 1 - SPATIAL DATA INFRASTRUCTURES
Chair: LARS BERNARD

Conflation Services within Spatial Data Infrastructures
Stefan Wiemann and Lars Bernard

Schema Mapping in INSPIRE - Extensible Components for Translating Geospatial Data
Chunyuan Cai, Sven Schade and Thimmaiah Gudiyangada

Linked Data in SDI or How GML is not about Trees
Sven Schade and Simon Cox

OGC Schemas Browser: Visualizing OWS' XML Schemas
Alain Tamayo, Carlos Granell and Joaquín Huerta




SESSION 2 - PERCEPTION AND REPRESENTATION OF GEOGRAPHIC PHENOMENA
Chair: FRED TOPPEN

Distortions in geographical judgment: The relationship between hierarchical organization and rotation
Itzhak Omer

Intersection of Nonconvex Polygons Using the Alternate Hierarchical Decomposition
Rizwan Bulbul and Andrew Frank

Geomorphic Analysis of the low quality digital elevation model
Tomaz Podobnikar

Visual Analytics of Urban Environments using High-Resolution Geographic Data
Peter Bak, Itzhak Omer and Tobias Schreck




SESSION 3 - SPATIAL DECISION SUPPORT SYSTEMS
Chair: MARTIN RAUBAL

A geo-business classification for London
Patrick Weber and Dave Chapman

Clustering of environmental data using a Multi-agent System
Christian Stern

A novel approach to mining travel sequences using collections of geo-tagged photos
Slava Kisilevich, Daniel Keim and Lior Rokach

A Visual Query Language for Spatial Data Warehouses
Sandro Bimonte, Vincenzo Del Fatto, Luca Paolino, Monica Sebillo and Giuliana Vitiello

13:00 - 14:30 Lunch
14:30 - 16:00 Parallel Sessions

SESSION 4 - SPATIAL AND SPATIOTEMPORAL DATA ANALYSIS
Chair: DANNY VANDENBROUCKE

The impact of data quality in the context of pedestrian movement analysis
Adriano Moreira, Maribel Yasmina Santos, Monica Wachowicz and Daniel Orellana

Density calculation for moving points
Stefan Peters and Jukka Krisp

Towards a spatial semantics to analyze the visual dynamics of the pedestrian mobility in the urban fabric
Thomas Leduc, Francis Miguet, Vincent Tourre and Philippe Woloszyn

Mapping 16th century trade networks: a GIS application for historical data sources
Sara Pinto, Miguel Nogueira, Monica Wachowicz and Amélia Polónia


SESSION 5 - VOLUNTEERED GEOGRAPHIC INFORMATION
Chair: CHRISTOPH BROX

A characterization of Volunteered Geographic Information
Watse Castelein, Lukasz Grus, Joep Crompvoets and Arnold Bregt

A Comparative Study of Proprietary Geodata and Volunteered Geographic Information for Germany
Dennis Zielstra and Alexander Zipf

Quality in User Generated Spatial Content: A matter of specifications
Carmen Brando and Bénédicte Bucher

Robustness of Spatial Databases against Intentional Attacks and Random Errors
Finn Hedefalk and Anders Östman


SESSION 6 - SPATIAL SEMANTICS, SEMANTIC WEB AND GIS
Chair: FILIPE MENESES

Exposing CSW catalogues as Linked Data
Francisco J. Lopez-Pellicer, Aneta J. Florczyk, Javier Nogueras-Iso, Pedro R. Muro-Medrano and Francisco Javier Zarazaga-Soria

A Machine Learning Approach for Resolving Place References in Text
Bruno Martins, Ivo Anastácio and Pável Calado

Applying Semantic Linkage in the Geospatial Web
Aneta J. Florczyk, Francisco J. Lopez-Pellicer, Rubén Béjar, Javier Nogueras-Iso and Francisco Javier Zarazaga-Soria

16:00 - 16:30 Coffee Break
16:30 - 18:00
SESSION 7 - GEOSPATIAL MODELLING AND SYSTEMS
Chair: ANDERS ÖSTMAN

Learning Actors in Spatial Planning: Incorporating Bayesian Networks in an Agent Based Model
Judith Anne Verstegen, Arend Ligtenberg and Monica Wachowicz

Storytelling, Spatial Standards and Cultural Heritage Management
Eleni Gadolou, Haroula Papadaki, Emmanuel Stefanakis, Georgios Kritikos, Yiwei Cao, Anna Hannemann, Ralf Klamma and Dejan Kovachev

A comparison of different semantic methods for integrating thematic geographical information: the example of land cover
Alexis Comber, Andy Lear and Richard Wadsworth

Simulation of urban blocks densification
Florence Curie, Julien Perret and Anne Ruas


SESSION 8 - GEOSENSORS AND SENSOR NETWORKS
Chair: WOLFGANG REINHARDT

Crowdsourcing Sensor Tasks to a Socio-Geographic Network
Damian Lasnia, Arne Broering, Simon Jirka and Albert Remke

GinisSense - Applying OGC Sensor Web Enablement
Natasa Veljkovic, Sanja Bogdanovic-Dinic and Leonid Stoimenov

Visualizing the Availability of Temporally Structured Sensor Data
Daniel Nüst, Felix Bache, Arne Bröring, Christoph Stasch and Simon Jirka


SESSION 9 - PUBLIC PARTICIPATION AND PARTICIPATORY USES OF GIS
Chair: POULICOS PRASTACOS

Suggestive Geo-Tagging Assistance for Geo-Collaboration Tools
Marius Austerschulte and Carsten Keßler

Poverty and environmental justice: a GIS analysis of urban greenspace accessibility for different economic groups
Fariba Sotoudehnia and Alexis Comber

A GIS-assisted method for defining an integrated vision of a climate proof Groningen
Chris Jacobs and Eric Koomen

19:00 - 20:00 Cultural Walk or Evening Run


Thursday, May 13th

09:30 - 10:30 Keynote Session: Jim Thomas
10:30 - 11:00 Coffee Break
11:00 - 12:30 Parallel Sessions

SESSION 10 - DEMOGRAPHIC AND SOCIOECONOMIC MODELLING
Chair: MARCO PAINHO

Pre-School Facilities and Catchment Area Profiling: A Planning Support Method
Claudia Costa, Paula Santana, Rita Santos and Adriana Loureiro

Population Distribution Modelling for Calibration of Multi-Agent Traffic Simulation
Christian Kaiser and Mikhail Kanevski

What is to be expected from broad-scale population data? Showcase accessibility model validation using high-resolution census information
Christoph Aubrecht, Greg Yetman, Deborah Balk and Klaus Steinnocher

Explaining land-use change in Portugal 1990-2000
Vasco Diogo and Eric Koomen


SESSION 11 - SPATIAL AND SPATIOTEMPORAL DATA VISUALISATION
Chair: FERNANDO BAÇÃO

Spatial Analysis of Trace Fossils for Paleogeographic Studies
Paula Redweik, Joel Dinis, Edgar Barreira, Mário Cachão, Cristina Catita, Ana Santos, Eduardo Mayoral, Carlos M. da Silva and Wilfried Linder

A Generalisation-based Approach to Anonymising Movement Data
Gennady Andrienko, Natalia Andrienko, Fosca Gianotti, Anna Monreale, Dino Pedreschi and Salvatore Rinsivillo

Three-dimensional Visualization, Interactive Analysis and Contextual Mapping of Space-time Cancer Data
Pierre Goovaerts


SESSION 12 - WEB SERVICES, GEOSPATIAL SYSTEMS AND REAL-TIME APPLICATIONS
Chair: JORGE ROCHA

Geospatial Annotations for 3D Environments and their WFS-based Implementation
Jan Klimke and Jürgen Döllner

Efficient Conceptual Schema Translation for Geographic Vector Data Sets
Thorsten Reitz and Daniel Fitzner

Designing a Web Processing Service Application Profile for Spatial Analysis in Business Marketing
Georg Walenciak and Alexander Zipf

Automated Image-Based Abstraction of Aerial Images
Amir Semmo, Jan Eric Kyprianidis and Jürgen Döllner

12:30 - 14:00 Lunch
14:00 - 15:30 AGILE Annual Meeting
15:30 - 16:30 Coffee Break    |    Poster Session
16:30 - 18:00 Parallel Sessions

SESSION 13 - SPATIAL AND SPATIOTEMPORAL DATA MODELLING AND REASONING
Chair: HARDY PUNDT

Managing Collapsed Surfaces in Spatial Constraints Validation
Alberto Belussi, Sara Migliorini, Mauro Negri and Giuseppe Pelagatti

MIMEXT: a KML extension for georeferencing and easy share MIME type resources
Carlos Abargues, Arturo Beltran and Carlos Granell

Assignment of positionally uncertain point events to regions
Tonio Fincke, Jochen Schiewe and Karl-Peter Traub

iNav: An Indoor Navigation Model Supporting Length-Dependent Optimal Routing
Wenjie Yuan and Markus Schneider


SESSION 14 - GEOSPATIAL APPLICATIONS
Chair: ARZU ÇÖLTEKIN

The use of GIS in modeling accessibility and its impacts on the growth of West London
Kiril Stanilov

Geospatial Learning @ Primary School
Thomas Bartoschek, Henning Bredel, Johannes Schlüter, Martina Forster, Albert Remke, Peter Konopatzky and Catharina Riedemann

Principal Components Analysis: for Global to Local
Martin Charlton, Chris Brunsdon, Urska Demsar, Paul Harris and Stewart Fotheringham

Land Evaluation Techniques Comparing Fuzzy AHP with TOPSIS methods
Mukhtar Elaalem, Lex Comber and Pete Fisher


SESSION 15 - ENVIRONMENTAL AND URBAN/REGIONAL MODELLING
Chair: BIN JIANG

Automatic Mapping of Urban Area in High Resolution with LLGC and Integration with Existing Urban Area Maps
Hiroyuki Miyazaki, Xiaowei Shao, Koki Iwao and Ryosuke Shibasaki

Integration of the MOLAND Model with GeoChoicePerspectives Spatial Decision Support Software for Scenario Evaluation
Harutyun Shahumyan and Piotr Jankowski

Methods for delineation of functional regions using data on commuters
Miha Konjar, Anka Lisec and Samo Drobne

Multi-agent Simulation for Modeling Urban Sprawl In the Greater Toronto Area
Yikang Rui and Yifang Ban

18:00 - 19:00 New AGILE Iniatiatives
20:00 - 23:00 Gala Dinner


Friday, May 14th

09:30 - 10:30 Keynote Session: Michael Worboys
10:30 - 11:00 Coffee Break
11:00 - 12:30 SESSION 16 - Best Paper Session
Chair: MONICA WACHOWICZ

Towards Spatial Data Infrastructures in the Clouds
Bastian Schäffer, Bastian Baranski and Theodor Foerster

A Spatio-Temporal Model for Ad-Hoc Collaborative Decision-Making
Martin Raubal and Stephan Winter

Visit Potential: A Common Vocabulary for the Analysis of Entity-Location Interactions in Mobility Applications
Christine Körner, Dirk Hecker, Michael May and Stefan Wrobel

12:30 - 13:00 Closing, Awards, Presentation of the next Conference
13:00 - 14:30 Lunch






 

Sponsors

















© Copyright: Agile 2010    |    Last update: 2010.05.04